10 dní na Bali

Mou cílovou destinací pro toto léto se stává Bali. Do teď jsem slyšel o Bali jen: “Ráj na Zemi. Středobod všech cestovatelů jihovýchodní Asie. Kdo nebyl na Bali, jakoby nežil. Kdo nesurfoval na Bali, není surfař.” Anebo: ”Tys ještě nebyl na Bali?” Musel jsem zjistit, co všichni na tom Bali mají.

Hned po příletu vede moje cesta do Riviera House v Canggu, který patří Mílovi Brzákovi a stává se pro toto léto mojí základnou. Ujala se mě Mílova crew mladý Balijec Trišna, se kterým se znám již z dřívějška a usměvavá Češka Magda. Tato dvojice se mi stává pro příštích 10 dní průvodci a prvními kamarády na Bali.

Ubytovali mě v bambusovém domečku zvaném Gazebo, který sousedí s Rivera House a má úžasnou koupelnu se sprchou pod hvězdami. Celý dům mě nadchl svou atmosférou a tím, co lidem přináší. Nomádi zde mají krásnou chill out zónu s připojením na internet, schladit se můžete v bazénu, zacvičit si na TRX, hrazdě nebo slack-line a pro pivo nebo kokos stačí natáhnou ruku. Nechybí půjčovna motorek, surfů nebo skejtů. Zázemí, které potřebujete mít.

Ale jak to tedy s tím ostrovem Bohů a démonů doopravdy je? Žádné jsem zatím neviděl! Ani bohy, ani démony. Místo toho jsem přijel do země hipsterů, digitálních nomádů a hlavně surfařů. Což je dobře, protože kvůli surfování jsem tady především přijel.

Hned první den jsme osedlali motorky a jeli prohlédnout nejblížší pláže. Příjemným zjištěním bylo, že nejblížší surfová pláž se od Riviera House nachází tři minuty cesty na motorce. Hned v blízkém okolí jsou další dvě pláže do deseti minut cesty. Cestou zpět jsem oči zaměstnával pohledem na rýžová políčka kolem a pozoroval jsem místní, kteří se na mě zubili tak, jak to u jiných Asiatů neznám.

 

Čeho jsem si nemohl nevšimnout, byly skateové bazény a parky. Projel jsem pár ulic a narazil jsem na pět skateparků, kde se pravidelně pořádají exhibiční večery a jiné akce. Tím jsem pochopil, proč někdo toto místo nazývá Balifornia. Mekka surfařů aneb California v Asii.

 

Stravování je dalším zlatým hřebíkem. Výhodou je, že zde najdete spoustu vyšperkovaných podniků západního typu, ale taky se můžete ve stejné ulici parádně najíst za pár korun v některém z místních warungů. Oblíbeným jídlem se zde stává… snídaně. Místní podniky nabízejí snídaně do 13hod., a tak se nezřídka stane, že snídáte celé dopoledne. Ovocné saláty, ovesné vločky, smoothie nebo omelety hrají všemi barvami a stojí opravdu za to.

 

Pro milovníky jógy zde probíhá jednou týdně cvičení zdarma v nádherném altánu obklopeném ještě krásnější zahradou.

Ovšem Bali není pouze o Canggu samotném, ale je vyhledávanou lokalitou díky množství krásných pláží, podmínkám pro potápění třeba s mantou obrovskou a návštěvám nejrůznějších kulturních památek, zejména pak starobylých chrámů.

Viděl jsem již netopýří chrám, chrám na dvaceti metrovém útesu Luhur Uluwatu nebo chrám na moři Tanah Lot. V džungli schovanou hrobku králů vytesanou ve skále nebo jednu z mnoha sopek, které se na ostrově nachází. Navštívil jsem uměleckou vesnici ve středozemí, kde je možno si zakoupit originální řezbářské výtvory v hodnotě přes půl milionu korun. Stejně zajímavé byly práce ze stříbra nebo výroba oděvů na tkalcovském stavu. Zjistil jsem, jak se vyrábí sůl z mořské vody. Ochutnal jsem proslulou Cibetkovou kávu a taky další věci. 🙂

Přestože jsem na Bali nepotkal Bohy ani démony, tak na mě vrhlo zatím doslova mystickou atmosféru. Nabízí ideální prostředí pro relax i surfovou dovolenou. Za několik málo dní se těšíme na asijské mistrovství v surfingu Rip Curl Padang Padang Cup 2017, kde se ukáže i řada surfových hvězd. Následně budu v průběhu měsíce srpna a října na Riviera House organizovat surf-trip.cz kempy pro začátečníky i pokročilé surfaře. Co obsahují, můžeš najít zde. Každopádně budou především o zážitcích, pohodě a milých lidech. Bali je zkrátka jedním z těch míst, které si zamilujete i Vy.